Okulary przeciwsłoneczne w turystyce wysokogórskiej
Okulary przeciwsłoneczne w turystyce wysokogórskiej

Słoneczna pogoda sprzyja górskim wędrówkom. Palące promienie słońca na szlaku potrafią jednak wyjątkowo dopiec. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem wysokości n.p.m., potęguje poziom promieniowania, a każde 1000 m to skok natężenia UV o 10 – 12% w górę. Powietrze wtedy staje się rzadsze, przepuszczając większą wiązkę promieni. Im wyżej, tym cieńsza warstwa atmosfery i mniejsza absorpcja szkodliwej dawki UV. Oczywistym staje się fakt, że powinniśmy chronić nie tylko skórę, ale również wrażliwe na ostre światło, oczy.

 

 

Na ratunek przychodzą specjalistyczne okulary wysokogórskie. To nie są zwykłe, czarne szkiełka dostępne na każdym bazarze. Wybierając się w góry, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj soczewki w okularach przeciwsłonecznych. Brak widocznych oznaczeń to pierwszy powód do niepokoju. 

Szkła podzielono ze względu na stopień przepuszczalności światła i skategoryzowano:

 • Kategoria 0 – soczewka przepuszcza 80 – 100% światła. Okulary chronią głównie przed wiatrem i piaskiem; używane w warunkach słabego oświetlenia, brak efektu przyciemnienia
 • Kategoria 1 – przepuszczalność światła na poziomie 43 – 80%. Stosowane w pochmurne dni
 • Kategoria 2 – światło filtrowane w granicach 18 – 43%. Sprawdzają się przy lekkim zachmurzeniu
 • Kategoria 3 – przepuszczają 8 – 18% światła. Najlepszy wybór na słoneczne dni; okulary popularne w niższych i średnich partiach gór
 • Kategoria 4 – najniższa przepuszczalność światła na poziomie 3 – 8%. Okulary określane mianem lodowcowych, idealne w wysokich górach. Nieodpowiednie do prowadzenia samochodu

Julbo Monterosa – model dla kobiet, soczewka kat. 3 - Spectron 3CF White/Blue; męski odpowiednik – Julbo Montebianco

Zagrożenia dla wzroku

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV i brak odpowiedniej ochrony oczu, mogą doprowadzić do ostrego zapalenia spojówek i nabłonka rogówki. Ślepota śnieżna i poparzenie siatkówki oka są skutkiem długiego przebywania na śniegu lub plaży, przy silnym nasłonecznieniuu. Zmiany mogą być przejściowe bądź trwałe. Ciągłe wpatrywanie się w przenikliwą biel śniegu i lodu oraz powstałe przy tym odblaski to silny ból oczu i niezliczone komplikacje.

 

 

Cechy okularów przeciwsłonecznych stworzonych z myślą o zimowych wędrówkach

 • 100% ochrona przed intensywnym promieniowaniem UV
 • odpowiednia kategoria soczewek
 • szkła fotochromowe – w zależności od pogody jaśnieją bądź ciemnieją, zwiększając lub zmniejszając wiązkę przepuszczanego światła – łączą wymogi kilku kategorii jednocześnie (czyt. tutaj)
 • polaryzacja – niwelując odblaski i odbicia światła na śnieżnych szlakach sprawia, że nasze oko odpoczywa; zwiększa kontrast, uwypukla kolory (więcej info)
 • specjalna powłoka zapobiegająca parowaniu soczewki, sprawny system wentylacji
 • optymalny kształt ramki okularów – lepszy przepływ powietrza i maksymalna ochrona przed słońcem
 • elastyczna, przylegająca do nosa wkładka – amortyzuje wstrząsy
 • regulowana taśma lub sznurek, zamocowane do oprawek skutecznie poprawiają komfort użytkowania
 • budowa oprawek – otworki na końcach zauszników umożliwiają montaż paska
 • zakrzywione zauszniki – większa przyczepność w trakcie ruchu
 • powłoka antyrefleksyjna – eliminuje zmęczenie oczu i redukuje odblaski
 • efekt lustra – soczewki posiadają zwiększoną filtrację światła
 • antypoślizgowe oprawki

Julbo Camino z soczewką Spectron Plum/Pink kat. 4; plastikowe osłony boczne 

Wyjątkową cechą okularów wysokogórskich są osłony boczne. Wykonane z różnych materiałów (tkaniny, skóry, plastiku) zabezpieczają przed światłem słonecznym padającym pod każdym kątem. Z reguły odpinane panele zastosowano w okularach lodowcowych. Ten model wyposażono w soczewki o najniższym współczynniku przepuszczalności światła (kat. 4) lub fotochromowe (kat. 2-4).

 

 

 

Legendarną marką specjalizującą się w dziedzinie okularów wysokogórskich jest niewątpliwie Julbo. Jej historia rozpoczęła się podczas wypraw w Alpy, a maksymalna ochrona przed słońcem stała się znakiem rozpoznawczym. Kultowym modelem okularów lodowcowych został Julbo Vermont Classic. Nadal dostępny w sprzedaży, z tradycyjnymi, okrągłymi soczewkami, skórzanymi osłonkami bocznymi i zakręconymi zausznikami.

 

 

 

Okulary przeciwsłoneczne przeznaczone do turystyki wysokogórskiej to nieodzowny i konieczny dla zdrowych oczu, gadżet. Aby rozsądnie korzystać z górskich ścieżek, zwłaszcza zimą i na początku wiosny, najważniejszy jest filtr. Śnieg na wyższych szczytach zalega również latem. Okulary chronią także przed silnym wiatrem, który zawiewa pyłem śnieżnym wprost do naszych oczu. Zamieć i kiepska widoczność to codzienność nawet w niższych partiach gór. Łzawienie i pieczenie gałek ocznych to dopiero pierwsze symptomy dyskomfortu. Zbierając ekwipunek na górską wycieczkę, warto wyposażyć się w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Pakując plecak pamiętajmy, iż wystarczą nam soczewki kategorii 3. Dopiero wyższe, ośnieżone szczyty oraz lodowce to pretendenci do czwartej kategorii. Zachowajmy bezpieczeństwo i równowagę przy optymalnej ochronie wzroku.

 

Julbo Shield

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl